14 Oca
asli 0 Yorum

Takı Tasarımı

Kategori: Genel, Tasarım 12228_483419818366819_1123737394_n

tt1Son zamanların popüler hobilerinden takı tasarımı, el becerilerinizi geliştirebileceğiniz, günlük streslerden arınabileceğiniz ve en güzeli de kendinize yeni ciciler edinebileceğiniz keyifli bir ilgi alanı. Peki takı tasarımı yapmak için nelere ihtiyacımız var? Takı tasarımı yapmak için ihtiyacınız olan en önemli iki malzeme: yaratıcılık ve el becerisi! Nitekim bunları dışarıdan satın alamak mümkün değildir.  Sadece ve sadece geliştirmek mümkündür.

“Tasarım” kelimesinin iz düşümü aslında yaratmaktır.  Bunun için bu yazıda biz size sadece ilk ilhamı verebilir, ve sonrasında sizin kendi özgün eserlerinizi geliştirmenizi umabiliriz.  Tabii ki tasarım üzerine eğitim ve kurslar almak da hem malzemeleri tanımak, hem yöntemleri öğrenmek, hem de yeteneklerinizi geliştirmek için çok önemlidir.  Bir başka yazımızda, size bu kursların tam bir listesini hazırlayacağız.

Bir başlangıç yapmak ve bu konuya ilginiz olup olmadığını anlamak için; sizlere yapılışı adım adım tarif edilen, şık ve yapımı kolay takı örnekleri bulduk.  Siz de bunlara göz atabilir, beğendiğiniz modeller için gerekli malzemeleri temin ederek işe başlayabilirsiniz.

İlk örneğimizde malzemeler oldukça kolay temin edilebilir.  Resimde gördüğünüz metal malzeme hırdavatçı ve yapı marketlerde bulabileceğiniz “altı köşeli somun”.  Farklı boyutlardan isteğinize göre çok da büyük olmayan bir boy tercih edebilirsiniz.  Aynı yerlerden ipi de temin edebilir ve fotoğraftaki adımları uygulayarak bu bilekliğe sahip olabilirsiniz.
230297_481148348593966_432974537_n
Takı tasarımına bu tarz basit bir örnekle başlayarak, yapılış basitliğine oranla çok şık görünen bir bilekliğe sahip olabilirsiniz.

İkinci örneğimiz için gereken malzemeler seçeceğiniz üç farklı renkte kumaş parçası.  Bu kumaşların parlak dokulu bir kumaş olması daha şık bir görünüm sağlayacaktır.  Resimdeki gibi zincir aksesuarlar ise takı yapımı malzemeleri satan dükkanlardan bulunabilir.  Bu dükkanlar; İstanbul’da Eminönü ve Kadıköy semtlerinde, İzmir’de Konak ve Kemeraltı dolaylarında, Ankara’da ise Kızılay Moda Çarşısında bulunmaktadır. tt2 tt3
Zincirli ve kumaş bir takı tasarımından sonra bir nebze daha el becerisi isteyen bir modele de göz atalım.  Gereken malzemeler, 2 çeşit zincir, taşlı zincir, karga burun pense, siyah kalınca ip ve kapama yerleri.  Bu malzemeleri temin edip resimdeki adımları takip ederek havalı bir bilekliğe sahip olabilirsiniz. tt4tasa

Bir Cevap Yazın

StarTaki.Com | Star Olacaksınız !

Abonelik

  • RSS

    Yazıları ve yorumları takip edin.

 
Twitter
StarTaki.com

© 2012 StarTaki.Com Blogu - Star Olacaksınız !

Sitede yer alan tüm içerik StarTaki.Com Blogu'na aittir.

Site Haritası